Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

Eleme Süreleri ve Analizleri

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından ‘Herkes İçin Spor’ temasıyla düzenlenen Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, Dünya Açık Su Yüzme Birliği (WOWSA) tarafından 2016’nın En İyi Açık Su Yüzme Organizasyonu seçildi. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi veBoğaziçi Komisyonu'nu gurur duyulacak bu organizasyonu basari ile sürdürmeye devam ettikleri için tebrik ediyoruz.

İstanbul'un cazibesi ve parkurun sadece yarış günü yüzücülere açılıyor olması ve kısa sürede kıtadan kıtaya yüzme fikri yarışın popülerliğine katkıda bulunuyor.

Yarışı senelik yüzme hedeflerinin başına yerleştiren, yüzücü olan ya da yüzmeye başlamak isteyen özellikle yerli katılımcılar 800m'lik havuz elemeleri ile karşılaşıyor.

Total Immersion Türkiye olarak son dört yılın eleme sonuçlarını analiz ettik. Analizi de bir sonraki aşamaya taşıdık ve yaş grubu bazında elemelerin sonuçlarını detaylı olarak inceledik.

2014 yılında elemelere katılan yüzücülerin %43'ü Boğaz'da yarışmaya hak kazanırken, 2015 yılında katılımcı sayısının artması ile kota 2015 yılında %35 olarak gerçekleşti. 2016 yılında da kotalamada değişiklik olmadı.

2016 yılı sanat, siyaset, spor alanlarında tanınmış bir çok isimle birlikte, 21 Mayıs 2016 Cumartesi günü İstanbul'daki yüzücü seçmelerinin devam ettiği sırada spor sevdalısı Engin Bilgili'yi 775m yüzdükten sonra bizlerden ayırdı.  Merhum Engin Bilgili'yi rahmetle anıyoruz, kederli ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyoruz.

Elemelere Katılanların Cinsiyete Göre Dağılımı

Yüzdesel Olarak Yarışmaya Olan İlgi

Yaş Gruplarındaki Kadın Katılımcılar

Yaş Gruplarındaki Erkek Katılımcılar

Yaş Grubundaki Toplam Katılımcı Sayısı

2016 yılında 65 yaş grubu ve 70 yaş grubundaki katılımcı sayısındaki artış nedeniyle yeni bir yaş kategorisi oluşturulmuş durumdadır.

Peki secmeler nasıl bir ortamda yapılıyor?

Elemeler  50m'lik kulvarda yapılıyor. Katılımcı yoğunluğuna göre, her kulvarda birden çok yüzücü yarışmak durumunda kalabiliyor. Birbirine yakın hızda yüzmeyen yüzücülerin aynı kulvarda olmaları hızlı yüzücüleri bir miktar yavaşlatması olasılıklar dahilindedir.