Antalya Soğuk Su Yüzüşü

Antalya Soğuk Su Yüzüşü

Antalya'nın bazı ilçelerinde yaşanan sel felaketinin ardından Antalya 'ya gelmek pek iyi bir fikir gibi görünmese de 9.Datça Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu öncesi, "Total Immersion Turkiye Yüzme Kulübü" olarak 2015'in ilk Açık Su Yüzme etkinliğini planladığımız gibi gerçekleştirmek için Cumartesi sabah 10:30'da Antlaya'ya geldik.

Etkinliği iki gün olarak planladık. İkinci günden tadımlık görüntüler...

Soğuk Suda Yüzmek Vücudunuz İçin Ne Demektir?

Soğuk suda yüzmek Açık-Su Yüzücüleri için değerli bir tecrübedir.. İlk başta riskli bir etkinlik olarak görülebilir fakat bir defa suyun doğallığına ve canlandırıcı etkisine alışırsanız bağımlılık yapabilir.

İyi haber Türkiye'deki suların aslında çok da soğuk olmamasıdır. 16°C su sıcaklığında 10 saat ve üzerinde soğuk suya maruz kalan antrenmansız bir yüzücü hipotermiye maruz kalabilir.

Süreye ve sıcaklığa bakmaksızın parmak uçlarınızda uyuşma ve hissizlik başlamışa sudan çıkmanın zamanı gelmiş demektir.

Soğuk Suda Yüzmek İçin Tavsiyeler

İlk önemli uyarı, kabinizde bir sorun varsa ya da astımınız varsa soğuk suya girmeden önce doktorunuza başvurmak olacaktır.

Antalya Arkadaşları

 • Suya Giriş:

Genel olarak soğuk suya alışmak zihinsel bir süreçtir. Soğuk suya gireceğiniz anı bilmek ve suya daldığınızda soğuk hissedeceğinizi zihninizde canlandırmak gerekir. Kendinizi alıştırmadan suya dalmayın, mümkünse kıyıdan yavaş yavaş suya girmeyi deneyin. Suya girerken önce alnınızı sonra ensenizi ıslatarak suya alışmaya başlayabilirsiniz.

 • Nefes Vermeyi Unutmayın!

Soğuk suda göğüs kafesi kasılır ve daralır. Bir çok yüzücünün nefessiz kalmasının nedeni budur. Suya ilk girdiğinizde nefes verin, bir sonraki nefes kendiliğinden gelecektir. İlk birkaç kulaçta nereden geldiğini bilmediğiniz haykırma veya homurdunma güdüsü soğuk su yüzme için doğaldır.

 • Hemen Suya Dalmayın, Bekleyin!

Soğuk suda yüzmenin keyfini çıkarmak zaman alabilir. Suya girişte 1,5 ila 3 dakika arasında beklemenizde faydalı olacaktır. Vücudunuza tepki vermesi için biraz zaman tanıyın. Kanınız sirkülasyonu tamamlandıktan sonra daha zinde hissetmeye başlarsınız. Tekniğinize odaklanmaya başlayın. Total Immersion'da öğrendiğiniz odak noktalarını suya girmeden önce aklınızda tutmaya ve suda bu odak noktalarına konsantre olmaya çalışın.

 • Arkadaşlarınızla Yüzün ya da Belirli Bir Noktaya Yüzün!

Hemen suya girip, nasıl bir his olduğunu anlamaya çalışmayın çünkü "Soğuk". Bir hedef belirleyin, ağaca ya da kayalıklara doğru yüzün. Kafanızda belirli kontrol noktası mesafeleri olsun. Gittiğiniz yolu dönmeniz gerektiğini unutmayın. Hareket etmeye başlayınca daha iyi hissederseniz. Wetsuit, silikon bone ya da neopren bone hatta neopren çorap ve eldiven kullanabilirsiniz.

Soğuk Suda Yüzme Sıcaklıkları

Sudan Görünüm

 • 0-11 Derece: Dondurucu

Bu suya dalarsanız nefes düzeniniz bozulur ve nefesi sarsıntılı ve kesik kesik almaya başlarsınız. Su ısırmaya başlar ve derinizde yanmalar olur. Wetsuit olmadan yüzmek keyifli değildir. 1-2 dakikalık yüzme size bütün gün yetecektir.

 • 12-16 Derece: Serinletici

Bu sıcaklıkta triatlon yarışları düzenlemek mümkündür. Wetsuit içinde konforlu biçimde yüzmek mümkündür. Wetsuit giymeden yüzmek cesaret ister ve sürekli soğuk suda yüzenlerin yapabileceği bir iştir.

 • 17-20 Derece: Yaz Yüzüşü

Yazları göller ve nehirler bu sıcaklığa erişir. Suya ilk giriş hala serinletici olabilir.

 • 21 Derece ve Üzeri: Ilık

Bu sıcaklığın iyi olduğunu düşünebilirsiniz ama sudan çıktığınızda garip bir his olabilir. Soğuk sudan çıktığınızda hissedilen tazelik ve keskinlik hissi olmaz. Soğuk yüzmeye alışmış bazı yüzücüler için 20 derece ve üzeri geçiş sıcaklığı kabul edilebilir. Suyun canladırıcı etkisi olmadığı için metobolizması soğuk suya adapte olmuş bir yüzücü 20 derece ve üzeri sıcaklıklarda kendini yüzüyormuş gibi hissetmeyebilir. İyi tarafı wetsuit olmadan saatlerce suda kalabilirsiniz.

 • 30 Derece ve Üzeri: Havuz Ortamı

Kesinlikle rahatsız edicidir. Açık- Su yüzmeye alıştıysanız yüzdükçe ısınırsınız ve bu yaz sıcağında montla koşmak gibidir.

NOT:

Yazının bir kısmı http://www.outdoorswimmingsociety.com/swimming_tips/cold_water kaynağından alıntıdır.

Yazıda yer alan tavsiyelerin faydalı olup, olmadığı gerçekleştirdiğimiz soğuk su faaliyetlerinde deneyimlenmiştir.

Faaliyet Raporu 1.Gün

Su Sıcaklığı:18ºC Ölçüldü

Su Derece

 

 

 

 

Hava Sıcaklığı: 16.1ºC

Rüzgar Yönü: 8kph Poyraz

Gps Datası:

Faaliyet Raporu 2.Gün

Tarih:  18.01.2015

Su Sıcaklığı:18ºC Ölçüldü

Su Derece

 

 

 

 

Hava Sıcaklığı: 14ºC

Rüzgar Yönü: 3kph

Gps Datası Sabah:

Gps Datası Öğle:

 

Posted in Faaliyet Yazıları.

2 Comments

 1. site yönetimine teşekkür ederim çoğu zaman aradığımız şeyi sitelerde bulamıyoruz oraya buraya yönlendiriyorlar sizin sitenizin içeriği güzel daha çok güncellerseniz sevinirim

 2. kısa ve bçok ilgilendirici bir yazı olmuş.yazılanların çoğunu tecrübe ettim.özellikle kış aylarında sanki nefes alıp suya vermek yüze dayanan bir maddeyi üfleyerek itmeye benzeyebiliyor. yaşadığım yerlerden dolayı havuza girme imkanım sınırlı oldu.ya girdiğim havuzlar ısıtma ile uğraşılmadığından(ne yazık ki gerçek yüzme havuzunda da pek fazla antrenman imkanım olmadı) 12-18 civarı derece soğuktu ya da şu an foçada olduğu soğu deniz suyuydu.yazın neyse de,kışın 3mm lik wetsuit/diving suit olmadan yüzme antrenmanı yapmak (10dk lık yüzmeyi kastetmiyorum) imkansıza yakın.zaten wetsuit de yetmiyor.kafaya silikon/latex başlık ve onun da üstüne 2-3mm lik bir neopren yüzücü bonesi ve gerekirse bunların altına kulak tıkacı takmak da şart.yoksa kafanız kışın donuyor. kış,sonbahar ve yaz aylarında esen rüzgarlar ister yüzerken,ister setler arası yüze fena vuruyor.
  0.5-1.5m derinlikleri pek aşmadığım için videodaki cankurtaran şamandırasından hiç kullanmadım,ama derinlerde yüzeceklerin bu tür bir yardımcı malzeme kullanması uygun olur.çünkü denizde eliniz bir torba veya ağaç yaprağına bile çarpsa onu deniz canlısı olarak algılayıp aniden kalp atım hızınız çok yüksek seviyelere çıkabilir ve yüzme ile nefes ritminiz bozularak boğulma tehlikesi geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.