Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

Eleme Süreleri ve Analizleri

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından ‘Herkes İçin Spor’ temasıyla düzenlenen Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, Dünya Açık Su Yüzme Birliği (WOWSA) tarafından 2016’nın En İyi Açık Su Yüzme Organizasyonu seçildi. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Boğaziçi Komisyonu'nu gurur duyulacak bu organizasyonu basari ile sürdürmeye devam ettikleri için tebrik ediyoruz.

Bu sene 30.senesini kutlayacak olan yarışın, yurtdışı katılımcı kotası kayıtlar açıldıktan 27 dakika sonra doldu.  Yarışın 2000 kişilik toplam kapasitenden daha büyük potansiyele sahip olması, yurt dışından katılan yüzücüleri kayıt aşamasında, yurt içinden katılanlar yüzücüleri 800m'lik havuz elemeleri sırasında farklı iki aşamada test ediyor.

İstanbul'un cazibesi ve parkurun sadece yarış günü yüzücülere açılıyor olması ve kısa sürede kıtadan kıtaya yüzme fikri yarışın popülerliğine katkıda bulunuyor.

Yarışı senelik yüzme hedeflerinin başına yerleştiren, yüzücü olan ya da yüzmeye başlamak isteyen özellikle yerli katılımcılar 800m'lik havuz elemeleri ile karşılaşıyor.

Total Immersion Türkiye olarak son dört yılın eleme sonuçlarını analiz ettik. Analizi de bir sonraki aşamaya taşıdık ve yaş grubu bazında elemelerin sonuçlarını detaylı olarak inceledik.

2016 yılında katılımcı sayısının artması ile eleme kotası, ortalama %38 olarak gerçekleşti.

 

Elemelere Katılanların Cinsiyete Göre Dağılımı

Yüzdesel Olarak Yarışmaya Olan İlgi

Yaş Gruplarındaki Kadın Katılımcılar

Yaş Gruplarındaki Erkek Katılımcılar

Yaş Grubundaki Toplam Katılımcı Sayısı

Peki Seçmeler Nerede ve Nasıl Yapılıyor?

Elemeler  50m'lik kulvarda yapılıyor. Katılımcı yoğunluğuna göre, her kulvarda birden çok yüzücü yarışmak durumunda kalabiliyor. Birbirine yakın hızda yüzmeyen yüzücülerin aynı kulvarda olmaları hızlı yüzücüleri bir miktar yavaşlatması olasılıklar dahilindedir.

Elemelerin Yapılacağı Havuzlar

Elemelere katılmak durumundaysanız ilk cevaplamanız gereken soru hangi havuz ve ne zaman olacaktır? 

İstanbul elemeleri sabah 09.00-14.00 ve öğleden sonra 14.00-19.00 saatleri arasında iki gruptan oluşur. Anadolu ve Avrupa yakasında iki farklı havuzda yapılır.

Diğer şehirlerde elemeler sadece sabah saatinde yapılmaktadır.

ELEME HAVUZUKATILIMCI SAYISI
ADANA81
ANKARA283
İSTANBUL-BURHAN FELEK511
İSTANBUL-TOZKOPARAN766