Amsterdam Civarında, Pampus'ün Etrafında!

Türkiye'de düzenlenen açık su yarışmalarının çoğuna katıldıysanız bir süre sonra sırada hangi yarış var diye kendinize sormaya başlamış olabilirsiniz!

Avrupa’da açık su yüzme yarışları oldukça popüler durumda, havanın ya da suyun soğuk olmasına aldırış etmeden tüm sezon boyunca açık su faaliyetlerine devam ediyorlar. Ülkemizde düzenlenen yarışlara da yurtdışından gelen yüzücüler yüksek oranlarda katılım gerçekleştirmekteler.

Ülke içinde ya da yurtdışında da olsa yarışlara bireysel olarak katılmak, tüm detayları yarışmacının düşünmek ve planlamak zorunda olması nedeniyle zor ve yorucu olabilmektedir. Belirli bir gruba veya arkadaş çevresine dâhil olmak, birlikte hareket etmek yarışın oluşturduğu yükü paylaşmanızı sağlayacaktır.

Türkiye içinde bir grubunuz olabilir ama yurtdışına çıktığınızda bu grup bile tek başına kalabilir.

Total Immersion’ın Avrupa’daki geniş antrenör ve yüzücü ağına dâhil olarak, dilini bilmediğiniz ülkelerdeki yarışmalara katılmanız mümkün olacaktır.

Bu çerçevede Total Immersion Türkiye olarak Total Immersion Hollanda yüzücü ve antrenörleri ile birlikte ilk adımı attık ve “Rondje Pampus Yüzme Yarışı” organizasyonunu hazırladık.

“Rondje Pampus Yüzme Yarışı” her seviyeden yüzücüye hitap etmesi, parkurun doğal cazibesi ve yurtdışındaki Total Immersion yüzücüleri ile tanışmak ve yurtdışında tatil alternatifleri arayanlara sezon sonunda iyi bir fırsat olacaktır.

.

Forteiland Pampus

Photo:H:H

Pampus Adası, 19. Yüzyıl somunda insan eliyle Amsterdam yakınlarındaki Ijmer gölünde inşa edilmiştir. Üzerinde yer alan kale, topçu bataryası ve deniz feneri ile Amsterdam savunma hattının bir parçasıdır. 1996 yılında UNESCO tarafından tüm savunma hattı ve üzerinde yer alan 42 kale dünya mirası listesine dâhil edilmiştir.

Ada, enerjisini üzerindeki jeneratörlerden sağlarken son yıllarda geliştirilen bir proje ile yenilenebilir enerji kaynaklarını, güneş panelleri ve rüzgâr gücünü kullanmaya başlamıştır.

Adanın bulunduğu Ijmer gölü Avrupa’nın batısındaki en büyük temiz su kaynağıdır. Bir milyondan fazla Hollandalı içme suyunu bu gölden temin etmektedir. Temiz ve besleyici su kaynağı doğa ve etrafındaki köy ve kasabalar için de vazgeçilmez durumdadır.

Yarışın Detayları

Yarış Tarihi 28 Ağustos 2016 Pazar
Yarış Saati12:30 Başlangıç-13:30 Bitiş
Su Sıcaklığı 17,5°C- 18°C
Westsuit Serbest
Parkur Pampus Kalesi etrafında, 900m x En Fazla 3 tur
Yarış Tipi Teknik ve navigasyona dayalı
Rüzgâr Yönü Farklı yönlerden esebilir, sezonuna göre değişkenlik gösterebilir.
Akıntı Bazı bölgeler akıntılı, bazı bölgeler durgun su
Su Kalitesi Bölgenin içme suyu havzası, su temiz ve berrak, dipte deniz canlıları, yosun ve otlar görülebilir.
Suda Tehlikeli Canlı Var Mı? Deniz anası ve insanı yaşamını tehdit edebilecek canlı bulunmuyor

Yarış ve Parkur Bilgisi

 • Yarış parkuru şehir savunma hattının içinde yer aldığı ve parkur genellikle tekne trafiğine sahiptir.
 • Parkur sadece yarışma günü yüzücülere açılmaktadır ve bu birçok yüzücünün ilgisini çekmektedir.
 • Teknik bir yarış olması nedeniyle, kısa mesafede açık su yüzücülerin ihtiyaç duyduğu yeterli zorluk seviyesini bünyesinde barındırmaktadır.
 • Yarış parkuru Pampus Adası etrafında saat yönünde, ada daima yüzücünün sağında kalacak biçimde 900m’lik turlardan oluşur.
 • Muiderslot’tan adaya vapur seferi olması ve deniz trafiğini daha fazla aksatmamak amacıyla yarış süresi 1 saat ile sınırlıdır.
 • Yüzücüler beceri ve kondisyon düzeylerine göre ada etrafında en fazla 3 tur atabilirler. (Yaklaşık 2700m)
 • Yarışta süre tamamlanınca güvenlik tekneleri tarafından yüzücüler su dışına alınırlar.
 • Yarış katılım ücreti kişi başı 25€'dur.
 • Yarışmaya katılım formu Hollandaca olup, TI Coach Marjon Huibers tarafından kayıt işlemleri tamamlanacaktır.

rondje tur

Yarış Parkuru

Rondje Pampus Görüntüleri

Programın Detayları

 • 26 Ağustos 2016 Cuma, öğleden sonra Amsterdam’a varış
 • 27 Ağustos 2016 Cumartesi, TI Coach Marjon Huibers (swimfantastic.com) ile birlikte yarış öncesi, yarışın yapılacağı bölgede grupla birlikte deneme yüzüşü
 • 28 Ağustos 2016 Pazar, yarış sabahı Diemen-Noord’dan kolay ve eğlenceli bisiklet yolculuğla 12km'lik mesafedeki Muiderslot’a ulaşım.
 • 09:30 veya 10:30’da hareket eden teknelerden birisi ile Pampus Adası’na ulaşım
 • 12:30 yarış startı, 13:30 yarışın bitişi
 • Serbest zaman ve 30 Ağustos Salı Türkiye'ye dönüş

Bisikletle Yarışa Ulaşım

Bisiklet Yolu