TOHUM OTİZM VAKFI-Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

TOHUM OTİZM VAKFI

Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

bogazici finishBoğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı eleme sonuçlarının açıklanmasının ardından yarışa girmeye hak kazanan yüzücülerin önünde sayılı günler kaldı.  Spor yapmak ve belirli bir hedefi başarma yolunda efor harcamak ve hazırlıkları tamamlamak için zamanı yönetmek yüzücülerin ve sporcuların aşması gereken en önemli aşama olarak bilinir.

Spor yapıp başarmanın hazzını yaşarken aynı zamanda desteğe ve yardıma ihtiyaç duyanların sorumluluğunu da omuzlarına yüklenmek, antrenman sürecinde ve yarışta ekstra motivasyon kaynağıdır. Sudan çıktığınızda sizi destekleyen ve bekleyenlerin olduğunu bilmek ve verdiğiniz sözü yerine getirmek yarışı hangi derece ile bitirirseniz bitirin tarif edilemeyecek bir mutluluktur.

tohum otizm logoYüzerken faydalı olmak ve yardım toplamak isteyenlere yönelik ilk kampanya Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı’ndan geldi.

Yüzerken hem kıta hem de "Otizm ve Yaygın Gelişim Bozukluğu" olan çocukların hayatını değiştirmek fikri Total Immersion Türkiye Yüzücüleri’nin de destek vermek isteyeceği bir proje olabilir.

Otizm spektrum bozukluğunun nedeni nedir?

Bugün, otizm spektrum bozukluğuna neyin neden olduğu bilinmemekle birlikte genetik temelli olduğuna ilişkin bulgular vardır. Ancak hangi gen ya da genlerin sorumlu olduğu henüz bilinmemektedir. Çevresel faktörlerin de otizme yol açabildiğine ilişkin görüşler vardır. Hem genetik temellerin hem de çevresel faktörlerin etkileri üzerine çok sayıda araştırma yapılmaktadır.

Otizmin çocuk yetiştirme özellikleriyle ya da ailenin ekonomik koşullarıyla hiçbir ilişkisi yoktur; bu nedenle otizm spektrum bozukluğuna her çeşit toplumda, farklı coğrafyalarda, ırkta ve ailede rastlanmaktadır.

Otizm spektrum bozukluğu, günümüzde zihinsel yetersizlikten sonra en sık rastlanan nörogelişimsel yetersizliktir. Dünyada otizm spektrum bozukluğunun görülme sıklığı 88’de birdir. Dolayısıyla, ülkemizde de her 68 çocuktan birinin bu spektrum bozukluğundan etkilendiği düşünülmektedir. 

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, "Otizm ve Yaygın Gelişim Bozukluğu" olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla, kâr amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir sağlık ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinde kurulmuştur. 

 

 

 

TOHUM OTİZM VAKFI İLKELERİ

  • Bilimsellik
  • Önderlik ve öncülük,
  • Şeffaflık,
  • Güvenirlik,
  • Paylaşımcılık,
  • Kurumlararası iletişim ve işbirliği,
  • Kaynaklarda  verimlilik ve etkililik
  • İnsana ve çocuğa değer vermek ve en iyi hizmet haklarını gözetmek

TOHUM OTİZM VAKFI ÇALIŞMALARI


tohum otizm work03

Vakıf yürüttüğü çalışmalarla 12 yılda toplam 82 binin üzerinde otizmli çocuk ve ailenin hayatında fark yaratmıştır.

Kıtalararası Yüzme Yarışında Tohum Otizm Vakfı için nasıl bir fayda sağlayabilirim?

Etrafındaki arkadaşlarınızı, ailenizi, sevdiklerinizi sizi desteklemeleri için harekete geçirerek otizm konusunda çevrenizde farkındalık yaratabilirsiniz! Kıtalararası Yüzme Yarışı’ nda otizmli çocuklar için attığınız her kulaç, çocuklarımızın eğitim bursu için değerlendirilecektir.

Ne için bağış isteyeceğim?

Otizm doğuştan gelen ve yaşamın ilk 3 yılında, iletişim problemleri ile kendini gösteren bir gelişim bozukluğudur. Nedeni halen bulunamayan Otizmin tek tedavisi erken tanı ve yoğun özel eğitimdir!

Toplumu otizm konusunda bilinçlendirerek erken tanı almalarını sağlayabilir ve her çocuğumuzun anayasal hakkı olan “eğitime” ulaşmalarını sağlayarak otizmli çocukların/bireylerin ve ailelerin hayatlarında fark yaratabiliriz.

TOHUM OTİZM VAKFI - HESAP NUMARALARI

HESAP ADI: Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı
BANKA: Garanti Bankası
ŞUBE ADI: Taksim Meydan
ŞUBE KODU: 028
TL HESAP NO: 6294565
IBAN NO: TR30 0006 2000 0280 0006 2945 65
AÇIKLAMA:TI TURKIYE_ADINIZ SOYADINIZ

Online bağış yapmak için;http://www.tohumotizm.org.tr/bagis

Posted in Blog Yazıları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.