Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

Eleme Süreleri ve Analizleri

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından ‘Herkes İçin Spor’ temasıyla düzenlenen Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, Dünya Açık Su Yüzme Birliği (WOWSA) tarafından 2016’nın En İyi Açık Su Yüzme Organizasyonu seçildi. Yarış, yerli ve yabancı yüzücüleri, Boğaz'ın sularında, vaat ettiği eşsiz deneyimle her sene bir araya getirmeye devam ediyor.

31.senesini tamamlayan yarışın, yurtdışı katılımcı kotası 2019 yılında da kayıtlar açıldıktan 28 dakika sonra doldu.  Yarışın belirlenen toplam kapasitesinden daha büyük potansiyele sahip olması, yurt dışından katılan yüzücüleri kayıt aşamasında, yurt içinden katılanlar yüzücüleri 800m'lik havuz elemeleri sırasında farklı iki aşamada test ediyor.

İstanbul'un cazibesi ve parkurun sadece yarış günü yüzücülere açılıyor olması ve kısa sürede kıtadan kıtaya yüzme fikri yarışın popülerliğine katkıda bulunuyor.

Yarışı senelik yüzme hedeflerinin başına yerleştiren, yüzücü olan ya da yüzmeye başlamak isteyen özellikle yerli katılımcılar 800m'lik havuz elemeleri ile karşılaşıyor.

Türkiye’den yapılan başvurularda bir kota bulunmazken; yarışa başvuran adaylar arasından, İstanbul’da 30-31 Mayıs ve 06-07 Haziran , Adana’da 10 Mayıs, Samsun’da 19 Mayıs, Ankara ve İzmir’de 14 Haziran’da yapılacak seçme yarışlarında en başarılı sürelere imza atan 1200 yüzücü bu eşsiz deneyimi yaşama şansını bulacak.

Total Immersion Türkiye olarak son beş yılın eleme sonuçlarını analiz ettik. Analizi de bir sonraki aşamaya taşıdık ve yaş grubu bazında elemelerin sonuçlarını detaylı olarak inceledik.

2019 yılında eleme kotası, ortalama %40 olarak gerçekleşti.

Elemelere Katılanların Cinsiyete Göre Dağılımı

Yüzdesel Olarak Yarışmaya Olan İlgi

2019 yılında yarışmayı tamamlayan yüzücülerin ortalama olarak %25 si elemeden muaf tutuldu. Yarışmayı tamamlayan 1170 Türk yüzücünün 300'ü elemeye katılmadan, 2020'de yarışmaya doğrudan katılabilecekler. 2019 yılında da eleme süreleri kişisel verilerin korunması amacı ile ad, soyad detayları ile yayınlanmadı.

Komite Tarafından Açıklanan 800m Eleme Dereceleri